Kulturalne pożegnanie lata

Zawsze boleśnie odczuwam koniec wakacji. Żal mi odchodzącego lata, słońca i poczucia nieskrępowanej swobody. Nachodzi mnie wtedy ochota, żeby jeszcze w ostatni weekend, poprzedzający nadejście września, zaszaleć, zrobić coś, o czym warto będzie wspominać w chłodne, zimowe wieczory.

Idealny pomysł dla mnie – to mały apartament w Warszawie i duuuuużo dobrego teatru.

Dla miłośników Melpomeny taką okazją niewątpliwie jest IV Praski Przegląd Teatralny Hajdpark’09, który odbędzie się w Warszawie. Pomiędzy wtorkiem (25 sierpnia) a niedzielą (30 sierpnia 2009 r.) w Teatrze Wytwórnia, przy ul. Markowskiej 18, zaprezentuje się 7 różnych zespołów z Polski i Europy.

Najbardziej ciekawie zapowiada się występ nazwany „Pietre” Teatru Tańca Aleph z Rzymu. Jest to najnowsza produkcja tego zespołu, zainspirowana wierszem o tym samym tytule autorstwa wybitnej amerykańskiej poetki Sylvii Plath, opartym na koncepcji „skamienienia”.

Warto też znaleźć czas dla występu „Very” Teatru Porywacze Ciał z Poznania. Jest to ich kolejna próba poznawania i doświadczania rzeczywistości poprzez teatr. Spektakl wygrał Przegląd Monodramu Współczesnego w Warszawie, w 2007 roku. Teatr Porywacze Ciał należy według krytyki i środowiska teatralnego do jednej z najważniejszych niezależnych grup teatralnych w Polsce.

W tym też czasie w Teatrze Na Woli, przy ul. Kasprzaka 22, odbywać się będzie 9-ty Międzynarodowy Festiwal Sztuki Mimu. Koniecznie trzeba się wybrać w sobotę, 29 sierpnia br. o godz. 19:00 na „Alithea Mime Theatre Evening”. Alithea Mime Theatre to największy i najbardziej znany teatr pantomimy w USA.

Założona w 1997 roku grupa wyznacza nowe granice w amerykańskiej sztuce pantomimy zbiorowej. Umiejętne łączenie teatru tańca z teatrem pantomimy zostało wielokrotnie dostrzeżone i zdobyło uznanie wśród krytyków teatralnych w USA. Teatr tworzy specyficzny styl poetyckiej Sztuki Mimu, która jest jednocześnie bardzo ekspresyjna. Do grona najbliższych przyjaciół Alithea Mime Theatre należał Marcel Marceau, który wielokrotnie z uznaniem wypowiadał się na temat ich pracy.

Oczywiście, żeby mój kilkudniowy kulturalny wypad do Warszawy był udany muszę sobie znaleźć fajne miejsce na nocleg. Znalazłam w samym sercu  Starej Pragi, tuż obok praskiego Teatru Wytwórnia, mały apartament super pokoje w Warszawie, w sam raz dla mnie – w super standardzie a za niewielką cenę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s


%d blogerów lubi to: